RIBNIŠKI DNEVI 2015

Za nami so izredno uspešni Grajski večeri, ki so letošnje poletno dogajanje dvignili še za nekaj stopnic višje. Kvalitetna in izbrana vsebina, zelo dober obisk, oblikujejo poletni festival, ki upravičeno postaja eden največjih na širšem območju in se ponosno postavlja ob bok podobnim dogodkom v državi. Več o letošnjih Grajskih večerih si lahko preberete na spletni strani www.turistično-drustvo-ribnica.net.

 

Vrhunec letošnjega dogajanja, po sobotnem fižolovem dnevu v Hrovači, prihaja ta vikend, s tradicionalnim, 40. Ribniškim semnjem. Celotno dogajanje v okviru Ribniških dnevov 2015 si lahko ogledate na spletni zgibanki: http://issuu.com/tdribnica/docs/ribni__ki_sejem_2015_mail

 

Sejem suhe robe in lončarstva ima v Ribniški dolini dolgo in bogato tradicijo. Prvi sejmi so se odvijali v 16. stoletju, ko so imeli ribniški tržani s cesarskim dovoljenjem tedenske sejme kot posebno trško svoboščino. Ti sejmi so bili posebno živahni ob 'žegnanjih'. Trženje je vzpodbujal tudi ribniški graščak, ki je po urbarju iz leta 1573 pobiral le stojnino, ostalih dajatev domačinom ni bilo potrebno plačevali. V začetku 16. stoletja so si Ribničani postavili tudi lastno sejmišče, t.i. »kavmav« (Kaufmauer). To sejmišče, ki je stalo na prostoru današnje Miklove hiše, so Ribničani dolgo hranili v dobrem stanju.

Skozi stoletja so se sejmi selili v Sodražico, pa znova v Ribnico, od leta 1976 pa imamo v Ribnici spet vsakoletni sejem suhe robe in lončarstva.

Gre za tradicionalno kulturno – etnografsko prireditev, ki se je zadnje desetletje razvila v večdnevno dogajanje, imenovano Ribniški dnevi in iz leta v leto privablja vse več obiskovalcev tako iz tujine, kot domovine. Zadnja leta beležimo že preko 50.000 obiskovalcev, število stojnic pa je tudi že preseglo številko 500.

 

Turistično društvo Ribnica, ki je glavni organizator sejma, letos praznuje 110 let in je bilo tudi eno prvih pobudnikov za ustanovitev Turistične zveze Slovenije. 

 

Predhodnik današnjih dogodkov v začetku septembra je bil v 60. letih Ribniški festival, ki ga je v 70. letih zamenjal semenj, Turistično društvo Ribnica pa zadnja leta s pomočjo Občine Ribnica, JSKD OI Ribnica, ustanove Imago Sloveniae in Rokodelskega centra Ribnica, poleg semanjega vrveža oživlja tudi kulturni utrip, saj so Grajski večeri, ki se odvijajo v ribniškem Gradu vsak petek v juliju in avgustu, uvod v Ribniške dneve, katerih vrhunec je semenj.

 

Ne prezrite:

- sreda, 2. september: odprtje obnovljene dvorane Knjižnice Miklova hiša Ribnica, s koncertom Žige Bižala, ob 19. uri

 

- petek, 4. september: 11. Urbanova noč, na parkirišču pred Inlesom.  Nastopajo: Mambo kings, Rok'n'Band, Loco Rocco

 

- sobota, 5. september: celodnevni veteranski rokometni turnir v Športnem centru Ribnica

 

- nedelja, 6. september: 40. Ribniški semenj

 

Izpostavljamo

- suhorobarske igre 

- tekmovanje za naziv kraljice suhe robe

 

Vabljeni ta vikend v Ribnico in še posebej v nedeljo na semanji dan, kjer se bomo skupaj poveselili in zabavali ob bogatem kulturnem programu, v katerem sodelujejo ustvarjalci kulture in ostalega javnega življenja iz vse Slovenije.

 

 

RIBNIŠKI DNEVI 2015

 1. RIBNIŠKI SEMENJ
 2. ROKODELSKI FESTIVAL

nedelja, 6. september 2015

 

 

9.15     TRADICIONALNI SEMANJI SPREVOD PO GLAVNI ULICI

            vozovi s konjskimi vpregami, na katerih bo odsev 40 letnice semnja in

tradicija suhe robe in lončarstva. Na čelu sprevoda bo protokolarna kočija z 

             lipicanci iz Lipice

10.00   ODPRTJE SEMNJA

-           pozdravni nagovor predsednika Turističnega društva

Ribnica Jožeta Zakrajška

-           pozdravni nagovor župana Občine Ribnica Jožeta Levstka

-           govor predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja 

11.00   v gradu: osrednji program

 1. Suhorobarske igre, zabavno tekmovanje

11.00 na zvoniku cerkve sv. Štefana: Plezalni klub Ribnica že tradicionalno organizira plezanje na zvonik ribniške cerkve. Vsi, ki bi se radi preizkusili v plezanju, pridite v času semnja pod zvonik. Člani PK Ribnica bodo poskrbeli za adrenalinsko izkušnjo in vašo varnost.

(organizator Plezalni klub Ribnica)

11.00–15.00 v gradu: Ju-jitsu stojnica

11.00–11.15 program Demo teama Ju-jitsu zveze Slovenije (atraktivna predstavitev vrhunskih tekmovalcev)

11.15–11.30 ju-jitsu delavnica – člani Siborja vabijo obiskovalce na preizkus oz. ponovitev enostavnih ju-jitsu tehnik oz. otroških iger (najboljši trije posnemovalci dobijo praktično nagrado)

11.30–11.45 prikaz ostalih ju-jitsu tehnik mlajših in starejših članov, ki bodo prikazovali otroške ju-jitsu igrice, tekmovanje v tehnikah, ju-jitsu borbi, ne wazi, ostale ju-jitsu tehnike iz programa za polaganje (transportni prijemi, davljenje, parterne tehnike …), samoobrambne tehnike (varnostni organi)

11.45–12.00 ju-jitsu delavnica

12.00–12.15 program Demo teama Ju-jitsu zveze Slovenije

(organizator Ju-jitsu zveza Slovenije)

 

12.00–20.00 na parkirišču pri Zavarovalnici Triglav: animacijsko-zabavni program

(organizator Ribniški študentski klub)

 

13.00 v gradu: koncert Godbe na pihala Šmarješke Toplice

(organizator KUD Ribniški pihalni orkester)

 

13.00 na grajski zelenici: prikaz šolanih psov in agilityja članov KD Ribnica

(organizator Kinološko društvo Ribnica)

 

14.00 v gradu: nastop Društva mažoret in plesalcev Ribnica

(organizator Turistično društvo Ribnica)

 

15.00 pred Rokodelskim centrom:  5. IZBOR ZA KRALJICO SUHE ROBE

Tekmovanje bo potekalo v treh kategorijah: poznavanje, izdelovanje in prodaja suhe robe. Zmagala bo tekmovalka, ki bo zbrala najvišje število točk. Kraljico in prvi dve spremljevalki čakajo bogate nagrade!

Poleg bogatih nagrad izbrano kraljico med mandatom čaka tudi častna naloga predstavljati kraj in tradicionalno suho robo ter sodelovanje v sprevodu na Ribniškem semnju.

Na tekmovanje se lahko prijavijo vse ženske s stalnim bivališčem na suhorobarskem območju (občine Kočevje, Ribnica, Sodražica, Loški Potok, Bloke, Velike Lašče in Dobrepolje) na telefonsko številko 836 11 04, na elektronski naslov info@rokodelskicenter-ribnica.si ali osebno v Rokodelskem centru, od ponedeljka do petka med 9. in 17. uro. Prijave sprejemajo do 28. avgusta.

Tekmovanje bo z glasbenim nastopom popestrila glasbena skupina Fortissimo.

(organizator Rokodelski center Ribnica)

 

16.00 v gradu: koncert klape Gallus ter vokalnega kvarteta in dixieland ansambla

Stari mački

(organizator Turistično društvo Ribnica)

 

Dvorišče pred Rokodelskim centrom

 1. Rokodelski festival – predstavilo se bo 60 rokodelcev iz vse Slovenije, vsi s certifikatom Art&Craft Slovenija, ki je znak kakovosti in pomeni izdelke domače in umetnostne obrti. Poleg izdelkov suhe robe in lončarstva, ki bodo predstavljeni na osrednjem Škrabčevem trgu in pred Miklovo hišo, bo to odlična priložnost za ogled, kako ti izdelki nastajajo, in nakup najžlahtnejših izdelkov domače in umetnostne obrti Slovenije!

(organizator Območna Obrtno-podjetniška zbornica Ribnica)

 

Dvorišče pred Rokodelskim centrom

Med 9. in 19. uro predstavitev rokodelcev iz tujine. Letos se nam bodo pridružili rokodelci iz Slovaške, Madžarske, Poljske, Češke in Srbije. Predstavili se bodo tudi Rokodelski centri iz Slovenije.

(organizator Rokodelski center Ribnica)

 

Delavnica Rokodelskega centra

Predstavitev pletarske in lončarske šole (pletarje in lončarje boste lahko opazovali pri delu).

(organizator Rokodelski center Ribnica)

 

STALNE RAZSTAVE

 •     Škrabčeva domačija v Hrovači – nominiranka za naziv Evropski muzej leta 2004,

dan odprtih vrat med 12. in 18. uro.

 • V Galeriji Miklova hiša je med 9. in 19. uro na ogled razstava Prophetae domestici.
 • V Muzeju Ribnica v gradu so od 9. do 19. ure na ogled razstave:

- Suha roba in lončarstvo,

- Ribnica, veličina majhnosti,

- Boj krvavi zoper čarovniško zalego,

- Gostilne, kot smo jih poznali nekoč.

Sredi grajskega zelenja je na ogled Park kulturnikov.

 • V Rokodelskem centru Ribnica lahko od 9. do 19. ure obiščete Muzejsko trgovino

in si ogledate razstave:

- V korak s časom (sodobna proizvodnja suhe robe in lončarstva),

- Nove možnosti in priložnosti lesne industrije ¬– Crowdfunding,

- Razstava izdelkov pletarske in lončarske šole 2014/15,

- Podobe ustvarjalnosti dr. Zmage Kumer, vtisnjene v razkrivanje pesemskega izročila,

- Zaključna razstava likovnih del slušateljev »Lice-ja« letnik 2014/15.

 

DRUGA OBVESTILA ZA SEMANJI DAN:

 

 • na Škrabčevem trgu: izdelovalci domačih suhorobarskih in lončarskih izdelkov,
 • v gradu: predstavitev ponudnikov turističnih storitev, dogodkov in izbrane kulinarične ponudbe,
 • pri župnijski cerkvi:

- razstava domačih izdelkov in dobrot izpod rok Društva podeželskih žena Ribnica,

- čebelarski proizvodi,

 • pred Ideal centrom: gobje specialitete in gobarska razstava v Ideal centru,
 • na parkirnem prostoru ob Bistrici: ribje jedi,
 • pri Lovskem domu na Opekarski cesti: divjačinske jedi.

 

 

PRESS in Infocenter: v prostorih Turističnega društva na Gallusovem nabrežju 10

in Rokodelskega centra Ribnica, Cesta na Ugar 6, Ribnica.

Informacije:

Turistično društvo Ribnica 01/ 836 06 89

Rokodelski center Ribnica 01/ 836 11 04